Skip to content

29 Hillsdale Dr

Sussex, NJ 07461

Built 1978

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Aug 20, 2001

Property Information

Block537
Lot5
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page22F

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,058
Acreage0.81

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,100
49%
Improvement Value:$198,200
51%
Total Assessment$391,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,871-6.2%
2024$9,457+4.9%
2023$9,014+2.9%
2022$8,764+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 2569, Page 293

Property Built

Built

Year Built: 1978