Skip to content

25 Lauren Lane

Sussex, NJ 07461

Built 1988

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jul 29, 2011

Property Information

Block541
Lot33
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionHARVESTWOOD D
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,838
Acreage1.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$241,800
42%
Improvement Value:$336,400
58%
Total Assessment$578,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,891-0.3%
2024$12,929+3.4%
2023$12,503+2.9%
2022$12,154+23.2%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 3275, Page 732

Property Built

Built

Year Built: 1988