Skip to content

21 Woodland Dr

Vernon, NJ 07462

Built 1968

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Aug 10, 1988

Property Information

Block546
Lot6
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page23H

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,504
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$208,400
53%
Improvement Value:$188,400
47%
Total Assessment$396,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,029+5.0%
2024$8,601+7.8%
2023$7,980+9.1%
2022$7,312+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 1588, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 1968