Skip to content

73 Greenhill Road

Hamburg, NJ 07419

Built 1980

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Feb 17, 1993

Property Information

Block581
Lot33
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page26G

Building Details

Building Class16
Description1SFZ 1BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,554
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,900
56%
Improvement Value:$149,700
44%
Total Assessment$337,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,667+5.1%
2024$7,292+11.9%
2023$6,519+3.5%
2022$6,301+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 1911, Page 111

Property Built

Built

Year Built: 1980