Skip to content

9 Allen Ter

Vernon, NJ 07462

Built 1999

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Jun 14, 2018

Property Information

Block583
Lot10
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page26A

Building Details

Building Class16
Description2SFVF2BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,684
Acreage2.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,300
51%
Improvement Value:$193,700
49%
Total Assessment$396,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,919+2.1%
2024$8,733+4.6%
2023$8,348-1.4%
2022$8,470+12.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$95,000

From:

To:

Sq Ft1,053DeedBook 3480, Page 757Recorded6/20/2018

Property Sale

Sale
$31,246

From:

To:

DeedBook 3422, Page 329

Property Built

Built

Year Built: 1999