Skip to content

13 Old Coach Rd

Vernon, NJ 07462

Built 1988

Last Sale Price
$138,000
Last Sale Date
May 20, 2013

Property Information

Block591
Lot10
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page26D

Building Details

Building Class16
Description1S FV 2 2BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,863
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,300
52%
Improvement Value:$171,600
48%
Total Assessment$356,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,723+5.4%
2024$7,325+3.7%
2023$7,065-0.5%
2022$7,102-3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 3314, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1988