Skip to content

36 West Shore Dr

Vernon, NJ 07462

Built 2001

Last Sale Date
Jan 15, 2025

Property Information

Block592
Lot48
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SFVO2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,260
Acreage0.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,500
52%
Improvement Value:$285,700
48%
Total Assessment$593,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,842+10.0%
2024$11,679+6.6%
2023$10,953+15.8%
2022$9,456-4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

SaleMulti
$16,000
DeedBook 1553, Page 101