Skip to content

18 Birch Dr

Vernon, NJ 07462

Built 1984

Last Sale Price
$89,900
Last Sale Date
Feb 24, 1986

Property Information

Block594
Lot1
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page26C

Building Details

Building Class16
Description1S FV 2 2BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,146
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,800
59%
Improvement Value:$128,700
41%
Total Assessment$311,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,460+6.9%
2024$6,046+4.8%
2023$5,769-5.3%
2022$6,091-3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$89,900
DeedBook 1331, Page 23

Property Built

Built

Year Built: 1984