Skip to content

3 Ridge View Ct

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1977

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jan 26, 2007

Property Information

Block68
Lot9
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page10B

Building Details

Building Class15
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage845
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,300
66%
Improvement Value:$102,000
34%
Total Assessment$299,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,715+8.6%
2024$6,182+2.8%
2023$6,013+3.6%
2022$5,806+8.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$235,000
DeedBook 3117, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1977