Skip to content

2 Barry Dr N

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1993

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 10, 2023

Property Information

Block82
Lot2
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page10C

Building Details

Building Class17
Description2S FV L 2BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,394
Acreage1.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,100
44%
Improvement Value:$237,800
56%
Total Assessment$422,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,471+3.6%
2024$9,140-3.8%
2023$9,504+3.6%
2022$9,177-8.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$171,675

From: HSBC BANK USA TST

To: ARROTTI, JUNE

Sq Ft1,512DeedBook 3374, Page 342Recorded10/20/2015

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 3010, Page 192

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 2923, Page 206

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 2107, Page 252

Property Built

Built

Year Built: 1993