Skip to content

16 Beech Tree Dr

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 23, 1993

Property Information

Block83
Lot5
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page10C

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,804
Acreage0.66

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$201,800
56%
Improvement Value:$159,400
44%
Total Assessment$361,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,102+6.2%
2024$7,629+5.9%
2023$7,207+3.4%
2022$6,971+9.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1969