Skip to content

41 Barry Dr N

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1963

Last Sale Date
Apr 21, 1989

Property Information

Block87
Lot4
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page10D

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,532
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$279,400
73%
Improvement Value:$103,700
27%
Total Assessment$383,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,391+8.9%
2024$6,786+4.3%
2023$6,509+6.7%
2022$6,100+3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 1683, Page 338

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 1592, Page 149

Property Built

Built

Year Built: 1963