Skip to content

25 Telfer Dr

Glenwood, NJ 07418

Built 1992
Other Exempt
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
Jun 16, 2025

Property Information

Block8
Lot3
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S FV L 2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,521
Acreage1.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$217,800
39%
Improvement Value:$345,100
61%
Total Assessment$562,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,755-2.5%
2024$12,056+9.9%
2023$10,974+6.6%
2022$10,292+7.4%
Property History

Property Sale

Sale
$660,000
Sq Ft2,521DeedBook 10387, Page 1468Recorded6/23/2025

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 3346, Page 804

Property Built

Built

Year Built: 1992