Skip to content

11 Rippling Brook Dr

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1977

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Apr 22, 2020

Property Information

Block95
Lot10
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page10F

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,863
Acreage0.73

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,400
49%
Improvement Value:$210,700
51%
Total Assessment$413,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,254+4.8%
2024$8,829+3.5%
2023$8,527+3.7%
2022$8,219-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft1,863DeedBook 3571, Page 429Recorded8/22/2020

Property Sale

Sale
$334,000
DeedBook 3153, Page 188

Property Built

Built

Year Built: 1977