Skip to content

29 Alpine Rd

Sussex, NJ 07461

Built 1960

Last Sale Price
$91,000
Last Sale Date
Nov 26, 1991

Property Information

Block101
Lot26
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityWantage Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class16
Description1 SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage770
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,400
40%
Improvement Value:$61,300
60%
Total Assessment$102,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,033+1.4%
2024$2,991+1.8%
2023$2,938+3.4%
2022$2,842+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$91,000
DeedBook 1827, Page 100

Property Built

Built

Year Built: 1960