Skip to content

28 Morgan Dr

Sussex, NJ 07461

Built 2000

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Aug 6, 2002

Property Information

Block121
Lot15.38
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityWantage Twp
Tax Map Page3903

Building Details

Building Class17
Description2SF2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,590
Acreage1.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,700
18%
Improvement Value:$279,900
82%
Total Assessment$340,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,058+1.4%
2024$9,918+1.8%
2023$9,745+3.4%
2022$9,424+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 2659, Page 273

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 2477, Page 206

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 2398, Page 209