Skip to content

16 East Field Dr

Sussex, NJ 07461

Built 1996

Last Sale Price
$190,900
Last Sale Date
Feb 16, 1996

Property Information

Block133.04
Lot9
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityWantage Twp
Tax Map Page4101

Building Details

Building Class17
Description2SF2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,948
Acreage3.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,100
22%
Improvement Value:$301,900
78%
Total Assessment$385,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,369+1.4%
2024$11,211+1.8%
2023$11,015+3.4%
2022$10,653+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$190,900
DeedBook 2131, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1996