Skip to content

1160 Rt 23

Sussex, NJ 07461

Built 1850
Farm (Regular)

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Sep 9, 2024

Property Information

Block151
Lot1.01
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityWantage Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class45
Description1 1/2 SF
Dwellings4
ZoningNHCO
Sq Footage2,619
Acreage2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
21%
Improvement Value:$285,100
79%
Total Assessment$361,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,663+1.4%
2024$10,515+2.1%
2023$10,302+3.4%
2022$9,964+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$600,000
DeedBook 10341, Page 870Recorded10/17/2024

Also conveyed in this deed

4 parcels

Property Built

Built

Year Built: 1850