Skip to content

19 Brink Rd

Sussex, NJ 07461

Built 1967

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Oct 5, 2005

Property Information

Block151
Lot17.03
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityWantage Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class17
Description1 S F
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,550
Acreage0.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,100
33%
Improvement Value:$156,800
67%
Total Assessment$232,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,878+1.4%
2024$6,782+1.8%
2023$6,663+3.4%
2022$6,444+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 3011, Page 336

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 1552, Page 259

Property Built

Built

Year Built: 1967