Skip to content

21 Snover Rd

Sussex, NJ 07461

Built 2007

Last Sale Price
$359,950
Last Sale Date
Feb 7, 2008

Property Information

Block151
Lot20.14
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityWantage Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,193
Acreage0.93

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,300
23%
Improvement Value:$272,600
77%
Total Assessment$351,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,142+1.4%
2024$9,997+1.8%
2023$9,818+3.5%
2022$9,487+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$359,950
DeedBook 3195, Page 926

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 2973, Page 307