Skip to content

679 Rt 519

Sussex, NJ 07461

Built 1972

Last Sale Price
$257,000
Last Sale Date
Oct 21, 2013

Property Information

Block151
Lot24.10
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityWantage Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,287
Acreage1.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,900
31%
Improvement Value:$182,800
69%
Total Assessment$263,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,787+1.4%
2024$7,679+1.8%
2023$7,544+3.4%
2022$7,297+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$257,000

From: MARTIN, JOHN M & ARLENE P

To: HAYZLER, ROVERT D & CARLY J

Sq Ft2,287DeedBook 3324, Page 153Recorded11/8/2013

Property Built

Built

Year Built: 1972