Skip to content

13 Deckertown Tpk

Sussex, NJ 07461

Built 1985

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Aug 5, 1994

Property Information

Block155
Lot7.03
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityWantage Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,248
Acreage2.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,000
38%
Improvement Value:$142,600
62%
Total Assessment$229,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,780+1.4%
2024$6,686+1.8%
2023$6,569+3.4%
2022$6,353+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 2016, Page 345

Property Built

Built

Year Built: 1985