Skip to content

7 Hankins Rd

Sussex, NJ 07461

Built 1935

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Feb 29, 1988

Property Information

Block165
Lot21.01
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityWantage Twp
Tax Map Page5702

Building Details

Building Class12
Description1 SF
Dwellings1
ZoningNHCO
Sq Footage768
Acreage1.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,700
72%
Improvement Value:$21,400
28%
Total Assessment$76,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,247+1.4%
2024$2,216+1.8%
2023$2,177+3.4%
2022$2,106+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1935