Skip to content

76 Lewisburg Rd

Sussex, NJ 07461

Built 1941

Last Sale Date
Dec 21, 2017

Property Information

Block18
Lot27
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityWantage Twp
Tax Map Page1003

Building Details

Building Class17
Description1 SF,G2
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,386
Acreage1.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,000
30%
Improvement Value:$171,400
70%
Total Assessment$245,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,247+1.4%
2024$7,146+1.8%
2023$7,021+3.4%
2022$6,790+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1941