Skip to content

95 Lower Unionville Rd

Sussex, NJ 07461

Built 1876

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
May 24, 2013

Property Information

Block21
Lot11.05
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityWantage Twp
Tax Map Page1102

Building Details

Building Class17
Description1 SF
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,880
Acreage4.83

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,800
25%
Improvement Value:$229,400
75%
Total Assessment$307,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,072+1.4%
2024$8,946+1.8%
2023$8,789+3.4%
2022$8,500+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 3313, Page 196

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 1566, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1876