Skip to content

5 Maida Dr

Sussex, NJ 07461

Built 1973

Last Sale Date
Oct 11, 2019

Property Information

Block21
Lot11.13
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityWantage Twp
Tax Map Page1102

Building Details

Building Class17
Description2 SF,G2
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,080
Acreage2.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,400
19%
Improvement Value:$219,400
81%
Total Assessment$269,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2002$4,326-0.8%
2001$4,360+4.9%
2000$4,158+4.9%
1999$3,963+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1973