Skip to content

132 Rt 284

Sussex, NJ 07461

Built 1978

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Sep 13, 2021

Property Information

Block21
Lot24.01
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityWantage Twp
Tax Map Page1103

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,560
Acreage1.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,900
25%
Improvement Value:$175,000
75%
Total Assessment$232,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,878+1.4%
2024$6,782+2.2%
2023$6,638+3.4%
2022$6,419+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000
Sq Ft1,560DeedBook 3610, Page 278Recorded10/20/2021

Property Sale

Sale
$170,500
DeedBook 2645, Page 212

Property Sale

Sale
$181,000
DeedBook 2515, Page 183

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 1783, Page 160

Property Built

Built

Year Built: 1978