Skip to content

55 Lower Unionville Rd

Sussex, NJ 07461

Built 1890
Farm (Regular)

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Feb 8, 2021

Property Information

Block21
Lot8
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityWantage Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description2 SF
Dwellings3
ZoningMURE
Sq Footage4,326
Acreage2.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
20%
Improvement Value:$335,100
80%
Total Assessment$420,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,406+1.4%
2024$12,233+3.1%
2023$11,870+3.4%
2022$11,480+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$190,000
Sq Ft4,326DeedBook 3589, Page 385Recorded5/22/2021

Property Sale

Sale
$900,000
DeedBook 3205, Page 607

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 2682, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 1890