Skip to content

805 Rt 23

Sussex, NJ 07461

Built 1830

Last Sale Price
$206,000
Last Sale Date
Jun 1, 2006

Property Information

Block43
Lot9
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityWantage Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description1 SF
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,529
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,400
29%
Improvement Value:$118,500
71%
Total Assessment$166,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,929+1.4%
2024$4,860+1.8%
2023$4,775+3.4%
2022$4,618+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$206,000
DeedBook 3046, Page 223

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 1747, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1830