Skip to content

15 Baldwin Dr

Sussex, NJ 07461

Built 1974

Last Sale Price
$107,000
Last Sale Date
Jan 19, 1994

Property Information

Block44.02
Lot9
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityWantage Twp
Tax Map Page2604

Building Details

Building Class16
Description1 SF,G1
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,440
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,900
36%
Improvement Value:$129,100
64%
Total Assessment$203,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,995+1.4%
2024$5,911+1.8%
2023$5,808+3.4%
2022$5,617+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 1979, Page 75

Property Sale

Sale
$132,500
DeedBook 1392, Page 67

Property Built

Built

Year Built: 1974