Skip to content

12 Smith Rd

Sussex, NJ 07461

Built 1978

Last Sale Price
$149,000
Last Sale Date
Mar 31, 1998

Property Information

Block53
Lot4.10
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityWantage Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,858
Acreage1.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,300
32%
Improvement Value:$167,400
68%
Total Assessment$247,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,815+1.5%
2024$6,713+1.9%
2023$6,587+3.7%
2022$6,354+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 2279, Page 333

Property Built

Built

Year Built: 1978