Skip to content

16 Smith Rd

Sussex, NJ 07461

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 21, 1997

Property Information

Block53
Lot4.11
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityWantage Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,248
Acreage1.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,600
34%
Improvement Value:$158,200
66%
Total Assessment$238,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,052+1.4%
2024$6,954+1.8%
2023$6,832+3.4%
2022$6,608+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 1543, Page 122

Property Built

Built

Year Built: 1980