Skip to content

36 Smith Rd

Sussex, NJ 07461

Built 1950
Farm (Regular)

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 21, 2016

Property Information

Block53
Lot9.01
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityWantage Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class45
Description2 SF
Dwellings2
ZoningR-5
Sq Footage2,837
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
25%
Improvement Value:$244,100
75%
Total Assessment$324,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,321+1.4%
2024$9,188+1.8%
2023$9,023+3.5%
2022$8,718+3.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950