Skip to content

69 Alder Terr

Sussex, NJ 07461

Built 1985

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Mar 16, 2020

Property Information

Block76
Lot27
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityWantage Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage840
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,500
34%
Improvement Value:$80,500
66%
Total Assessment$122,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,603+1.4%
2024$3,553+1.8%
2023$3,490+14.3%
2022$3,055+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft840DeedBook 3552, Page 531Recorded3/18/2020

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 3208, Page 47

Property Built

Built

Year Built: 1985