Skip to content

77 Wardle Avenue

Berkeley Heights, NJ 07922

Built 1900
Residential
Commercial Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 28, 2022

Property Information

Block2006
Lot45
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityBerkeley Heights Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage344
Acreage0.77

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,100
90%
Improvement Value:$14,700
10%
Total Assessment$146,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,293+1.5%
2024$6,202+1.2%
2023$6,130-0.5%
2022$6,163+0.5%
Property History
Foreclosures1

Foreclosure Case F-012515-25

Active
Type: Commercial Mortgage Foreclosure
Disposition: Open

Property Built

Built

Year Built: 1900