Skip to content

66 Whitney Dr

Berkeley Heights, NJ 07922

Built 1960

Last Sale Price
$690,000
Last Sale Date
May 10, 2021

Property Information

Block3203
Lot12
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityBerkeley Heights Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,552
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,700
50%
Improvement Value:$160,700
50%
Total Assessment$324,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,907+1.5%
2024$13,706+1.7%
2023$13,480-0.5%
2022$13,551+0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$690,000
Sq Ft2,552DeedBook 6413, Page 2878Recorded5/20/2021

Property Sale

Sale
$580,000

From: MAGNUS, STEPHEN J & KATHLEEN

To: RUTH, CECIL & LINDA

Sq Ft2,552DeedBook 6046, Page 1006Recorded3/5/2015

Property Sale

SaleMulti
$405,000
DeedBook 5025, Page 222

Property Sale

SaleMulti
$247,500
DeedBook 3921, Page 120

Property Sale

SaleMulti
$98,500
DeedBook 3220, Page 451

Property Built

Built

Year Built: 1960