Skip to content

41 Hampton Dr

Berkeley Heights, NJ 07922

Built 1959

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jan 6, 2000

Property Information

Block3205
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityBerkeley Heights Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage1,992
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,400
45%
Improvement Value:$199,500
55%
Total Assessment$363,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,600+1.5%
2024$15,375+1.2%
2023$15,196-0.5%
2022$15,277+0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 4933, Page 249

Property Sale

SaleMulti
$249,000
DeedBook 3566, Page 499

Property Built

Built

Year Built: 1959