Skip to content

122 Lincoln Blvd

Clark, NJ 07066

Built 1957

Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
Sep 14, 2022

Property Information

Block108
Lot16
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityClark Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage2,346
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$267,000
45%
Improvement Value:$326,500
55%
Total Assessment$593,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,140+1.5%
2024$12,944+4.0%
2023$12,446+1.7%
2022$12,243+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$775,000
Sq Ft2,346DeedBook 6482, Page 2139Recorded9/19/2022

Property Built

Built

Year Built: 1957