Skip to content

5 Runnymede Road

Clark, NJ 07066

Built 1957

Last Sale Price
$636,000
Last Sale Date
Dec 13, 2022

Property Information

Block108
Lot28
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityClark Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,672
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$279,000
55%
Improvement Value:$230,100
45%
Total Assessment$509,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,271+1.5%
2024$11,103+3.9%
2023$10,686+1.7%
2022$10,511+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$636,000
Sq Ft1,672DeedBook 6494, Page 2043Recorded12/22/2022

Property Sale

Sale
$409,000

From: COSTA, MANUEL & LUZ-AIDA

To: REILLY, WILLIAM JR & JACLYN E

DeedBook 5975, Page 5Recorded10/4/2013

Property Built

Built

Year Built: 1957