Skip to content

42 Nassau St

Clark, NJ 07066

Built 1965

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Nov 30, 2021

Property Information

Block121
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityClark Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
ZoningR-60
Sq Footage2,100
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
60%
Improvement Value:$192,200
40%
Total Assessment$477,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,565+1.5%
2024$10,408-12.7%
2023$11,921+3.9%
2022$11,477+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$565,000
Sq Ft2,100DeedBook 6441, Page 592Recorded12/8/2021

Property Sale

Sale
$487,000
Sq Ft2,100DeedBook 6362, Page 2121Recorded3/4/2020

Property Sale

Sale
$470,000
DeedBook 5929, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1965