Skip to content

37 Lupine Way

Clark, NJ 07066

Built 2019
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Nov 22, 2019

Property Information

Block176
Lot47
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityClark Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage2,936
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$257,000
31%
Improvement Value:$559,900
69%
Total Assessment$816,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,086+1.5%
2024$17,817+7.2%
2023$16,624+1.7%
2022$16,353+128.6%
Property History
Sales2Foreclosures1

Foreclosure Case F-004707-26

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open

Property Sale

Sale
$750,000
DeedBook 6350, Page 956Recorded12/6/2019

Property Sale

Sale
$260,000

From: MEGA, RUTH E, C/O GARY MEGA

To: KONTOS GROUP LLC

Sq Ft888DeedBook 6316, Page 794Recorded4/10/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019