Skip to content

1563 Raritan Road

Clark, NJ 07066

Built 1942

Last Sale Price
$134,000
Last Sale Date
Feb 14, 1990

Property Information

Block197
Lot13
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityClark Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class15
Description---
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,152
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,800
60%
Improvement Value:$133,900
40%
Total Assessment$334,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,410+1.5%
2024$7,300+1.6%
2023$7,183+1.7%
2022$7,066+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 3631, Page 873

Property Built

Built

Year Built: 1942