Skip to content

1575 Raritan Road

Clark, NJ 07066

Built 1942

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
May 26, 2022

Property Information

Block197
Lot16
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityClark Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class15
Description---
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,276
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,500
54%
Improvement Value:$168,300
46%
Total Assessment$366,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,121+1.5%
2024$8,000+6.1%
2023$7,539+3.2%
2022$7,302+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$475,000
Sq Ft1,276DeedBook 6470, Page 495Recorded7/1/2022

Property Sale

Sale
$320,000

From: MALONEY, BRIAN M & LAUREN M

To: DEETS, JEFFREY J

Sq Ft1,008DeedBook 6131, Page 159Recorded7/12/2016

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 5401, Page 508

Property Built

Built

Year Built: 1942