Skip to content

1627 Raritan Road

Clark, NJ 07066

Built 1942

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Dec 1, 2021

Property Information

Block197
Lot28
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityClark Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class15
Description---
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,008
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$209,800
57%
Improvement Value:$156,000
43%
Total Assessment$365,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,099+1.5%
2024$7,978+8.9%
2023$7,324+1.7%
2022$7,201+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,008DeedBook 6445, Page 543Recorded1/4/2022

Property Built

Built

Year Built: 1942