Skip to content

1641 Raritan Road

Clark, NJ 07066

Built 1942

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Aug 8, 2006

Property Information

Block197
Lot31
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityClark Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class15
Description---
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,468
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$199,800
51%
Improvement Value:$190,200
49%
Total Assessment$390,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,635+1.5%
2024$8,506+21.7%
2023$6,988+1.7%
2022$6,874+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 5599, Page 749

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5155, Page 250

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 4070, Page 59

Property Built

Built

Year Built: 1942