Skip to content

47 Coldevin Road

Clark, NJ 07066

Built 1942

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
May 23, 2005

Property Information

Block197
Lot44
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityClark Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,538
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$221,500
49%
Improvement Value:$229,400
51%
Total Assessment$450,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,983+1.5%
2024$9,834+9.6%
2023$8,970+1.7%
2022$8,824+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4174, Page 12

Property Built

Built

Year Built: 1942