Skip to content

9 Coldevin Road

Clark, NJ 07066

Built 1943

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Jun 1, 1999

Property Information

Block197
Lot62
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityClark Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class15
Description---
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,256
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$244,400
60%
Improvement Value:$163,500
40%
Total Assessment$407,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,031+1.5%
2024$8,896+9.7%
2023$8,108+1.7%
2022$7,975+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 4823, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 1943