Skip to content

5 Carpenter Pl

Cranford, NJ 07016

Built 1930

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
May 17, 2021

Property Information

Block335
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityCranford Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,452
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,200
30%
Improvement Value:$114,700
70%
Total Assessment$163,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,111+1.7%
2024$10,927+1.3%
2023$10,790+54.0%
2022$7,008+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000
Sq Ft1,452DeedBook 6420, Page 2865Recorded7/13/2021

Property Sale

Sale
$345,000

From: MORETTI, HEATHER D

To: PEREZ, CORY

DeedBook 6301, Page 914Recorded12/24/2018

Property Sale

Sale
$280,000

From: WHITE, ROBERT C JR & DENISE D

To: MORETTI, HEATHER D

DeedBook 6280, Page 615Recorded8/13/2018

Property Sale

Sale
$59,000
DeedBook 3218, Page 718

Property Built

Built

Year Built: 1930