Skip to content

122 Benjamin St

Cranford, NJ 07016

Built 1920

Last Sale Price
$339,900
Last Sale Date
Apr 30, 2013

Property Information

Block417
Lot25
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityCranford Twp
Tax Map Page88

Building Details

Building Class16
Description2S-F-1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,500
51%
Improvement Value:$61,000
49%
Total Assessment$124,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,440+1.7%
2024$8,300+1.3%
2023$8,196+0.3%
2022$8,170+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$339,900
DeedBook 5955, Page 382

Property Sale

Sale
$242,500
DeedBook 5347, Page 935

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 3431, Page 494

Property Built

Built

Year Built: 1920