Skip to content

21 Wall St

Cranford, NJ 07016

Built 1925

Last Sale Price
$659,750
Last Sale Date
Jul 4, 2023

Property Information

Block596
Lot10
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityCranford Twp
Tax Map Page145

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,272
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,800
36%
Improvement Value:$113,800
64%
Total Assessment$176,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,972+1.7%
2024$11,774+1.3%
2023$11,626+42.3%
2022$8,170+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$659,750
Sq Ft1,272DeedBook 6513, Page 2939Recorded7/10/2023

Property Sale

Sale
$495,000
Sq Ft1,272DeedBook 6406, Page 406Recorded3/23/2021

Property Sale

Sale
$307,000
DeedBook 6342, Page 937Recorded10/8/2019

Property Sale

Sale
$157,500
DeedBook 4803, Page 301

Property Built

Built

Year Built: 1925